SURVIVAL ROUND – How to survive 4 weeks on 50€ ($60)
100 Comments


致i#Boris 我做了一個天殺的決定 我是個讀電機的大學生 母湯捏,這我幫可幫不了你 是這樣的,我跟我的朋友 決定在月初的時候外出散散 好我知道這是在演哪齣了 我不記得到底發生甚麼事 但能確定的是那一晚 我把我已經扁的可憐的錢包摧殘得更慘了 所以我得用台幣1500存活3個禮拜 拜託你做另一個吃土指南 不然的話我大概會直接掛點 肉在這裡貴到我吃手手 愛你喔,Narra 哈! 1500,3個禮拜 對我來說這根本是中樂透拜託 這樣好了,我們來點更狠的 給你台幣1800一個月,吃好吃滿 (=台幣450/一個禮拜)
我還在讀大學的時候 (=台幣450/一個禮拜)
通常一個禮拜的預算只有台幣180 所以一個月1800 是爽爽過 來吧我讓你見識一下! 步驟一 上市場 買一條小黃瓜 要又大又粗 買大約7顆蘋果 如果你能從阿罵的開心農場拿到 HEN好! 買些通心粉 越便宜的越好 500克應該就夠用了 一條吐司 要不要切隨你 一些燕麥片 通常一公斤袋裝的最便宜 你早上都要狼吞虎嚥的吃著這東西 然後再搞些 起司 因為你知道你超愛起司 大家都麻愛起司 誰不尬意的? 弄些最便宜的起司來 片狀或塊狀 但,要真的起司 不要仿的 我們吃的三聚氰胺還不夠多嗎 再買大約5顆洋蔥 如果你能從阿罵的開心農場拿到 HEN好! 紅蘿蔔一樣很便宜 買個大約5條 一條巨根”醫生香腸”
(一種俄國香腸Daktariska) 當然也是越便宜越好 不過如果是50%以下肉含量的 就算了吧 準備10顆雞蛋 如果阿罵有養雞 她一定會幫你這乖孫的 如果因謎樣原因雞蛋很貴的話 譬如雞在你住的地方已經瀕臨絕種 那就讓牠們瀕臨慢一點 弄一塊塗在麵包上的那種奶油 最後 最重要的 正港斯拉夫人都不可或缺的 每個地方都會用到的 馬鈴薯 用最最最便宜的價格
買個10顆 然後 沒有然後了 你一個禮拜只需要出這一趟門了 OK讓我解釋一下 除非你住在 嗯…赤道 (或台灣QQ) 不然這些有的沒的大概只會花你 450 你還有20元
能犒賞自己瓶啤酒 (QQ) 所以如果 你是個死窮逼 用暫停大法 截圖 去 買 菜 只要記得 錢要花在刀口上 不需要的看看就好 譬如說 礦泉水 或魚子醬 好了嗎?我們繼續! 步驟二 活下去 要知道吃土的祕訣 就在於隨機應變 要掌握你現有食材的運用方法 大部分的人看到這組合會覺得 好ㄅ 這樣我吃個毛 如果有起司我就吃起司 然後去上學 結果咧? 你87? 不不不 魯蛇不是這樣當的 正港的斯拉夫廚師 至少知道10種不同料理馬鈴薯的方法 還有,吃土的時候 還是要知道自己該吃多少 該攝取多少營養 你才不會葛屁 一旦你學會了,你的人生也圓滿了 所以一開始 先從燕麥片下手 每一份你需要 100 毫升 用量杯量量看 這不夠 這又太多 我怎麼連這都能搞砸? 啊哈! 科學之力! 歐齁 如果你想知道我穿的是啥 這是新的黑色版 WESLAV運動服 帶拉鍊的連帽衫 到4/9都有特價 去給我買 給它一些水分,250毫升 砰!上湯鍋 水進去 等它開 100毫升
大概等於50公克的燕麥片 一公斤袋的 你可以用這個餵自己20次 不過為了不要讓你那麼快厭倦人生 教你Boris獨門配方 放糖 糖放落去 還有鹽 接著好好享用 啊哈水滾了,很好 嗯哼 放糖,一湯匙 放點鹽 這樣就夠了 現在我們有得開心了 如同我說的 一袋可以給你吃上一個月 所以你不用每個禮拜都要買 也就是說 你有更多錢能花在啤酒上 給它滾個10分鐘
或滾到水乾 不過別用大火 除非你想吃暗黑料理 啊哈 當你的鍋子看起來像 有人打了個超大噴嚏在裡面 就代表它好了 碗 砰 叉子插進去開動 這個量能讓你肚子飽個4個小時 如果你有照我的方法去調味 這東西其實吃起來不賴 丟一小塊香腸進去 或者如果你有阿罵的祖傳果醬 沒叫你兩個一起放 幹這我覺得可以 或者是你想浪費一點奶油 那就大力的放進去吧 這會帶來不同滋味 想像你一個禮拜 得吃上這個5次 或6次、7次,誰知道 不過有個終極準則 一次不要用超過3種材料 像待會我們要做的 操… *反應爐4到達臨界點* 麵包 不是只吃麵包 你已經買了一整個禮拜用的麵包 而且你也不希望黴菌找上門 讓我們歡迎 ㄋ… ㄋ… 奶油 媽蛋 我知道你八成在想 WTF Boris 搞屁啊 老狗變不出新把戲R 但…啊哈 別忘了你的蛋蛋 如此一來你就有 豐盛的一餐 我來示範 好好捧著蛋蛋
拿去加熱 不過 要先去殼 (黑人問號) 上鍋 上油 甩甩鍋上那坨油 大部分的人都不知道 蛋有個小開口 把你的手指伸進去 會有黃色黏稠的液體順滑而出 鹽跟胡椒不要客氣 絕對不能省略胡椒 鹽帶給你的是味道 胡椒帶給你的卻是未來 要不然你一天下來 就再也不想看到這些東西了 然而你要待在大學幾天? 3到4年? 哈 省省吧! 送啦~ 另一面也煎個幾分鐘 直到手錶顯示 (抓:飯) 等等不是這個 (完:成)
歐齁,完成☆整點 早餐好了 嗯 每次都這麼優秀 以上就是兩種最基本的早餐餐食 可是每一天
都還有另外兩餐在等著你 午餐,我的建議是 奶油麵包 這個頻道的忠實觀眾都知道 我已經做過奶油麵包的影片了 資訊欄裡有連結 但 還是要速速帶過 上麵包上奶油上起司 上一小塊醫生香腸 砰 你人生住套房 如果你手邊有些能用的 當然給它加上去 做兩份在家吃 或是帶到學校去當午餐 解決 也別忘了那些蘋果 叫你買七個是有理由的 最好在中午吃 早餐也行啦慶菜 你還想活下去的話就一定得吃它們 不過Boris,為甚麼是蘋果不是別的 你如果有別的同樣便宜的那就用別的 我這裡就跟購物清單上列的一樣 蘋果爆幹便宜 還有搞清楚
冷凍披薩不是水果 ~晚餐時間~ 記住,你在吃土的時候 煮得讓你家人朋友臉上有光不是重點 你兄弟姊妹跟鄰居也不用管 你的任務是:活下去 鹽跟通心粉跟水 糖分中毒患者請自便 我是不會這樣做啦 相信在座都是會煮通心粉的 真的不行請在下面留言 「Boris罷拖弄個2018吃土新手攻略」 歐齁看起來頗讚 要知道羊毛是出在羊身上的 又多了一個東西要洗?還真是謝謝喔 再來是我最喜歡的部分 我稱之為逆轉料理 通心粉一開始是硬的 煮過之後變軟 然後你又拿去煎 讓它再一次硬起來 啊哈 關鍵是去耍你的腦袋 讓它覺得你其實每天吃的都不一樣 即使永遠都是那幾樣 我告訴你啦 學會了這招人生就妥妥的了 以後再去想黑海鰉魚子醬的滋味 但是現在先專心拚吃雞 嗯哼~ 煎到通心粉上色 看到了嗎 把壓縮牛奶從冰箱拿出來 切片丟進鍋裡 你拿自己試毒幾次之後會越煮越順手的 相信我 一顆母雞產物 取出內容物 你是可以連殼一起吃啦 如果你有到那麼狂的話 不要忘了… 絕對不能忘記胡椒粉! 鹽也是啦 炒個幾分鐘就完成啦 盤子? 當我是誰 是男子漢就直接端著鍋吃 當然不可能少了美乃滋 砰 大功告成 記得 趁熱吃 大口吃 嗯嗯嗯嗯嗯 對你來說太多?簡單 留著明天吃 但隔天一定要吃完 不然會變得像在啃香港腳一樣 我們還有好幾樣東西還沒用到 所以2號歡樂餐就是 要用到 橘色的棒棒 滋潤好這棒狀物 清裡上面的汙垢 把棒棒切成適合你的大小 喜歡方方的就弄成方方的 掏出你的香腸 準備加入戰局 你需要的就這麼多 繼續煮通心粉 別跟我說你忘了加鹽巴 紅蘿蔔跟香腸先做前戲 好讓通心粉之後能進入 緊接著… \月桂葉/ 蘿蔔叫停的時候你就可以停了 可以加些美乃滋輔助 砰 吃吃吃 我看到很多人會問 「Boris,這三小真能吃?」 這個歡樂餐用不到你多少材料 自己試了就知道 下一道料理是我目前為止的最愛之一 把馬鈴薯切開 切小丁但別太小 2顆馬鈴薯應該夠餵飽一個窮斯拉夫學生 沒必要把事情做得太絕 除非是到週末了 那你要多狂都可以 2顆馬鈴薯 3顆 5顆?真假7顆? 娘子快出來見上帝 砰,好了 現在用小火去煎馬鈴薯 最好蓋個鍋蓋才有辦法煮透 要吃生的沒人攔你 要浪費錢還不如給我 這個時候 割下一部分香腸 正港的斯拉夫一定會彎一邊看到沒 馬鈴薯軟了就可以下香腸 你大概又再想 「這三小裡頭沒有三種材料呀」 這裡只有兩種 哈,傻傻的 三種材料 在家試試,包你不後悔 如果你說你成功撐過了這禮拜 所以想搞些大的 或是你一個禮拜回去探望你阿罵5次 所以你根本不用煩惱吃的 那就使出這招**魯蛇最高**吧 灑滿馬鈴薯,灑滿洋蔥 紅蘿蔔是你的好朋友 更別提親愛的香腸了 \月桂葉/ 打顆蛋,或打2顆 起司還沒用完? 想都別想全放進去 永遠別忘記鹽跟胡椒 砰,又好了 嚐嚐吧 要謝我待會再說 再來 步驟三 … 月底月光光 接下來的基本上是我大學期間 賴以生存的食譜 不過我不是每次都有全部的材料 有時候就只有蛋 有時候還有些起司 白癡倒是甚麼時候都不曾少過 這裡公開3份食譜你可以試試 或是你剛好怎樣都得拿自己開刀 刮下你最後的那丁點奶油 小心翼翼的抹上去 並祈禱麵包還沒發黴 翻出你最後一節小黃瓜 眼前還有10天得靠這傢伙過 使用 你的銅牌操作 這就是美好的學生生活啊同志 吃吧 下一道也很類似 你大概還剩下些祖傳果醬 當然也就放到麵包上 俗擱大碗 阿罵家的味道 但假如一切 都只是幻想 你其實沒有阿罵 砰,隨機應變 麵包塗好奶油 好了嗎 灑滿砂糖 又給它砰 砂糖般的人生啊 *壯烈的斯拉夫笑聲* 歡迎來到現實啊我的朋友 最後一道其實很常見 通常一個禮拜會剩下的會是 一些奶油跟一些馬鈴薯 這兩個基本上根本不可能消耗得完 這也是為啥叫你買到10顆 把馬鈴薯放進鍋裡 伏特加澆進去~ 拿去爐上滾 嗯嗯嗯你好啊 馬鈴薯都要煮很久 拿起你的刀
確認一下它準備好了沒 如果它告訴你 給我滾啦!! 那就代表你該滾到一旁 不過如果你捅了它卻安然無恙 那它就是死透了 把馬鈴薯拿出來 奶油一旁預備 切開馬鈴薯後放進奶油 鹽跟胡椒從天而降 把卡在冰箱角落裡的起司放上去 沒有也沒輒了 趁熱把它吃了吧 這些就是你要的了,Narra 1800過上一個月 簡簡單單 如果你正過上吃土的日子 今天或明天 或是接下來的日子 拿這個影片去參考吧 分享給同樣正受苦受難的基友們 真的,我都靠這活下來了 你當然也可以 理所當然的你可以替換菜單裡的食材 如果很便宜的話 可以用番茄代替小黃瓜 雖然多數時候是不太可能 如果你都沒有美乃滋 那我不知道你怎麼會在這裡 它的地位跟鹽和胡椒粉一樣重要 不能解飢也能帶你逃出生天 有些地方德國酸菜也非常划算 幾塊錢就能買得到整公斤 好啦這部就差不多到這 希望你們喜歡這次稍微有別於以往的影片 我花很多心思在上面 實用的影片都是這樣 購物清單會列在資訊欄裡 加油吧

100 thoughts on “SURVIVAL ROUND – How to survive 4 weeks on 50€ ($60)

  1. Boris please reply, where do you get the doctors sausage? There isn't anywhere in the UK I can find that sells a whole meat stick like that, especially for that cheap

  2. "Be sure not to waste money on things like bottled water"
    And with this Boris just brought one of the most obvious wastes of money and resources in the western world, thank you

  3. How to survive with 50€:
    1. Take the money and buy some food.
    2. Make video that shows how to survive with 50€
    3. Earn money from YouTube
    4. Throw away that 50€ shit and buy some caviar, vodka and go to restaurants for eating.

  4. monday: made fried potatoes with parsley(parsley from garden), green beans, chicken in red hot sauce
    tuesday: fish with rest of red hot sauce, added paprika from garden, zucchini
    wednesday: made potatoe soup with rest of paotatoes and greenbeans
    thursday: rest of chicken reheated in oven, add rice
    friday: rest of potatoes soup, add some cooked eggs
    saturday and sunday still to come lol but I know it will be cheap 🙂

  5. it youre living in the uk, its very easy, youre basically living from three things:

    cheap toast (untoasted what did ya expect) with very cheap cheddar (wich has actually really high nutritional value, cheddar is waaaay to cheap, thats why this only works in uk)

    if youre feeling like some vitamins, get rice and a zucchini if its summer (again, zucchinis are way to cheap) and cook that shit (if youre into even more luxury, get tomato cans.
    if its winter, get any kind of tuber-vegetables like carrots, potatoes or smth.

  6. i dont wanna disgust you but one dish thats veeery tasty is apples and potatoes cooked togrther to some kind of soopish thing in a pan. tastes. believe me.

  7. my country is not great and big but i want thx to my country for being so cheap to live
    i can get decent meal for $60 a month

  8. I live on minimum wage so assuming that $ are worth less than € I'm going to assume I must buy a 1/3 of these ingredients for me then try out

  9. Everything is so much cheaper than where I live, everything is half the privé it is over here ;-; I envy you, my slav brother

  10. Butter and sugar on bread …. That is really common in Malaysia , I sometimes make this as breakfast , and even schools selling it as a snack . we use margarine instead of butter though.

  11. Honestly. I love this tutorial. It’s some realistic “easy to make. Easy to eat. Easy to sustain yourself” tutorial. It sets bare standards. You can supplement. Fruit for others.
    Can’t get a good price carrot? Okay get some other cheep veggie to fill the role. Maybe get yourself some celery. Munch on that.

    Sustain yourself off grains. Cheap starch. Get moderate mounts of protein. Maybe that’s cheap sausage. Or mince meat. Or even eggs. Maybe you got no sausage. Get more eggs. Make egg sandwiches instead. Maybe even mushrooms if you can. No good eggs deal? Don’t like them? Get more meat instead.

    Fruits keep ya going. Apples are always reliable. But fuck it. Get good deal on oranges? Nice. Eat them. Change it up. Hell. Cheap melon? Melons cut up are nice. Even a bowl of melon is a good breakfest

    It’s easy. Starches and carbs keep ya filled.
    Proteins keep strong,
    Fruit get you your vitamins.

    Rice and beans. Works. Potato and beef? Works. Eggs and noodles? Work.

    This is real cooking. Real living.

  12. 60$ is actually pretty good, in Canada, there are some places In Toronto that even give you free food (food banks) and you can go to homeless shelter to eat but only breakfast and lunch, no one will ask you a question, maybe in food banks, they may be give you interviews. But that not all, We have Dollorama, some meals there costs about 2 – 4 $ so you can survive if you really want.

  13. Are you joking me 60$?!?!? HECK we surviving 20 tl on college (about 5 dolar) you guys rich we ate 50 gr pasta every day

  14. Well, there a lot of things, I already knew from my childhood days. Butterbrot, Salzkartoffeln, Eiernudeln. All in all cheap stuff that fills you up for a while.

  15. Dear Boris,

    I am wanting to see if you can do a 10€ for a whole month.
    The reason of me asking is I have a friend whose parents only give him food if he pays for it.

  16. Pfffft. Amateur. I don’t know what food prices are like in some European countries, but in the US where food is always more expensive, you can survive on $40 (35 euros) and still maintain a high-protein diet if you know how and where to shop(and you’re desperate. Eggs. If you buy small eggs you actually get more bang for your buck, and if you buy them 60 at a time they’ll only be about $0.60 a dozen. 8 eggs a day gives you about 90 grams of protein. That’s all the protein you need for $1.20 a week. But you need more calories, right? That’s only about 500 calories. Well, sour cream is $1.00 a pound if you know where to go. Two pounds of sour cream gets you an extra 400 calories a day, plus another 4 grams of protein, loads of calcium, and healthy fats too. What else do you need? Vitamins. So, buy two bags of spinach. Loaded with vitamins and it’s only $2.45 a pound if you buy from the right places. We’re the whole way up to $8.10 a week. What else is cheap and high in calories? Cheese, and you don’t even have to buy crappy American cheese. Buy Colby or Colby jack shreds in bulk, it’s like $1.79 a pound. Voila. You can survive on $9.89 a week or 39.56 a month. Need to switch it up? Buy rice and beans. Also surprisingly high in protein, and they’re DIRTcheap—a 10 lb bag of rice is only about $5 even here in the US, and you can get 8 lb of pinto beans for $3 You can skip buying eggs for two weeks, skip one bag of spinach, and buy rice and beans and switch up your meals a lot more

  17. 1 mcchicken = 1 dollar
    30 days in a month (average) times 2 mchickens per day = 60 dollars spent
    You get: Chicken, bread, lettuce, mayo, tastiness, plus some nice campfire tinder

  18. Why tf no other people in the world can boil pasta the italian way.
    1 BOIL JUST THE WATER
    2 ADD SALT
    3 THROW PASTA IN
    4 TAKE THE PASTA OUT AFTER NO MORE THAN 9 MINUTES
    5 ENJOY IT DIONIMAL.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *