Unit Conversion Application – Number of Lemons for a Lemon Pie
0 Comments


The store is selling
lemons at 68 cents each. Each lemon yields about
4 tablespoons of juice. How much will it cost to buy enough lemons to make four 9-inch lemon pies, each requiring 3/4 of
a cup of lemon juice? This problem will take several steps. We’ll first determine
the amount of lemon juice we need in cups for the four pies. Then we’ll convert cups to tablespoons using this conversion here. Then we’ll determine
how many lemons we need, then determine the total
cost for the lemons. So to begin, we want to
make four lemon pies, each requiring 3/4 of
a cup of lemon juice. Therefore, four times 3/4 of a cup will tell us how much lemon
juice we need in cups. So four or four over
one, times 3/4 of a cup will give us the amount
of lemon juice we need. Notice how the fours would simply to one, leaving us with three cups. So this is the amount
of lemon juice needed to make the four lemon pies. Now we’ll convert three
cups to tablespoons using this conversion here. So through the conversion,
we’ll use a unit fraction, so we’ll put three cups over one. We want to convert this to tablespoons. So we’ll have a unit fraction because we want cups to simplify out, we’ll have cups in the
denominator and tablespoons in the numerator, and again,
our conversion is one cup equals 16 tablespoons. Notice in this form, the
units of cups simplifies out, or simplifies to one. So we have three times 16 tablespoons, which would give us 48 tablespoons. Again, this is the amount
of lemon juice that we need and now the units are tablespoons. Now determine how many lemons we need and remember we’re told
that each lemon yields four tablespoons of juice. So we’ll use the conversion that one lemon equals four tablespoons of lemon juice. So now we’ll take 48 tablespoons,
write it in fraction form, so over one, and multiply
by a unit fraction to convert this to the
number of lemons needed. We don’t want tablespoons in our answer, so we’ll put tablespoons
in the denominator, lemons in the numerator, or lemon, and again, our conversion
is one lemon equals four tablespoons of lemon juice. Notice how the units of tablespoons, it simplifies to one, so we
have 48 divided by four lemons, which would equal 12 lemons. Now to find the total cost, we’re given each lemon costs 68 cents, so the total cost would be equal to 12 lemons times 68 cents per lemon, or just 12 times 0.68 dollars, which comes out to 8.16 or $8.16, which is the cost for the
lemons if we want to make four lemon pies, each requiring
3/4 of a cup of lemon juice. So again, just to summarize, we first determined how much
lemon juice we needed in cups by multiplying the number
of pies by 3/4 of a cup. Next we converted cups to tablespoons. Then we determined the
number of lemons we needed, since we were told that each lemon yielded four tablespoons of juice, and then finally, we found
the cost of the lemons needed. I hope you found this helpful.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *